Jak i gdzie zacząć przygodę z rowerem?


Za oknami już wiosna, a wraz z nią przyszły postanowienia poprawy kondycji, sylwetki i zmiany stylu życia na zdrowszy. W klubach fitness jest zauważalnie mniej bywalców (poza tymi najwytrwalszymi) i wielu zastanawia się jak aktywnie wykorzystać ciepłe popołudnia i słoneczne dni. Moje serce skradł rower.

Przygodę z rowerem zaczęłam na sali spinningowej i wprost się zakochałam. Od tego czasu mogłabym jeździć codziennie. Powiedziałabym, że ile osób, tyle sposobów na jazdę rowerem. Na nim wypuścisz się na wycieczki długie i krótkie. Rekreacyjnie po mieście i mocno sportowo po górach. Stylowy lub bardziej wyścigowy ale nigdy nie nudny.
Wbrew pierwszym myślom przygotowanie do sezonu rowerowego nie kosztuje wiele. Wystarczy trochę zaangażowania, zadbanie o podstawy i możesz zaczynać.

1. Wyznacz sobie cele.
Nie musisz od razu wygrywać maratonów i pokonywać setek kilometrów. Wystarczy na początek określić dlaczego chcesz jeździć i co chcesz osiągnąć. Jeśli Twoim celem jest utrata wagi, poprawa kondycji lub zwyczajne wprowadzenie odrobiny aktywności w codzienność, to jest to tak samo dobry powód by wybrac rower, jak chęć wygrania zawodów. Określenie oczekiwań i postawienie jasnych celów pozwoli lepiej wybrać rodzaj roweru, który spełni Twoje oczekiwania oraz dopasować częstotliwość jazdy, długość tras lub opracować plan treningowy zapewniający osiągniecie tych oczekiwań.

2. Typ roweru.
Większość osób ma pewnie rower. Jeśli nie jest to archaiczny, wygrzebany z zakamarków piwnicy, pamiętający czasy prababek sprzęt, to może się przydać. Obecnie ofert rowerów jest jednak tak wiele, że warto zastanowić się nad kupnem nowego modelu.
Są rowery miejskie, trekingowe, kolarskie i kilka innych rodzajów. Każdy spełnia inne oczekiwania i mimo posiadania dwóch kółek, ramy i kierownicy wcale nie musi być dla Was odpowiedni. Uniknij łez rozczarowania i dopasuj typ roweru do planowanych tras. Oczywiście rower kupimy w każdej sieciówce sportowej, jednak odradzam tego typu zakupy. Mniejsze, specjalistyczne sklepy rowerowe zapewnią lepsze indywidualne podejście do tematu i znająca temat obsługa tych sklepów pomoże znaleźć i dopasować idealny model dla Ciebie. Służąc przy tym wachlarzem rad i wskazówek, co jest cenne szczególnie dla początkujących rowerzystów.

3. Zadbaj o stan techniczny roweru.
Sprawny rower to podstawa. Niedopuszczalne są zaniedbania techniczne. Pamiętaj, aby przed sezonem wyregulować hamulce, nasmarować łańcuch czy dobrze napompować koła zapewniając odpowiednie ciśnienie w oponie (zazwyczaj na oponie podane są „dolny” i „górny” zakres ciśnienia). Zbyt niskie ciśnienie w oponach sprawia, że jazda jest męcząca, a zbyt wysokie może przyczynić się do „rozerwania” opony. Dzięki temu nie straszne Ci będą żadne wyprawy i będziesz się czuć pewnie i bezpiecznie pędząc na swoich dwóch kółkach.

4. Wyposażenie i ból (początkowy) tego, co z tyłu..
Jazda na rowerze wymaga też odpowiedniego doposażenia. Elementy takie, jak oświetlenie i dzwonek są niezbędne i w razie kontroli nie wymigasz się od kary za ich brak. Nawet jeśli jesteś początkującym rowerzystą przyda Ci się też odpowiedni strój, pojemnik na wodę (z uchwytem przymocowanym do roweru) i kask (nie jest niezbędny ale baaardzo zalecany-zabezpiecza przed wieloma urazami).
Być może z czasem zapragniesz też butów rowerowych, rękawiczek lub licznika kilometrów:) Są one przydatne, jednak nie niezbędne. Bez tego naprawdę można jeździć.

Nie unikniesz bólu części ciała, na której siedzisz. Przynajmniej nie na początku jazd i raczej nie na długich trasach. Możesz go jednak zminimalizować przez dopasowanie najwygodniejszego dla Ciebie siodełka oraz wybór rowerowych spodenek ze specjalną wkładką. Dzięki niej jazda na siedząco jest przyjemna i zdecydowanie mniej odczuwalna, a same spodenki nie muszą być dużym wydatkiem, za to znacznie rośnie komfort jazdy.

5. Przygotowanie i odpowiednia trasa.
Jazda rowerem, jak każdy sport, powinna być poprzedzona odpowiednim schematem - rozgrzewka, trening, rozjazd. Stosowanie się schematu pozwala rozgrzać mięśnie i przygotować układ krwionośny i oddechowy do wysiłku, efektywnie wykorzystać etap treningu i na końcu pozwolić odpocząć organizmowi. Początkowo pewnie nie będziecie zachwyceni kondycją i odczujecie ból nóg, jednak po kilku przejażdżkach zauważycie poprawę. Pozytywne efekty jazdy rowerem widoczne są dość szybko.

Wybierając się "na rower" odpowiednio dobierzcie trasę, pod względem jej długości jak i warunków jazdy. zacznijcie od krótszych, kilku kilometrowych tras (ok 15-20 km). Jeżdżąc 4-5 razy w tygodniu wypracujecie lepszą formę i możecie wydłużyć trasę. Osobiście wole treningi kolarskie niż jazdę rekreacyjną (z punktu do punktu). Są bardziej urozmaicone i nastawione na określone cele ale tez bardziej męczące.
Gdy wasza kondycja i wydolność się poprawią i nie będziecie odczuwać zmęczenia proponuje wydłużyć trasę lub urozmaicać ją przez wybór pagórków, podjazdów i innych zmian w terenie. To dzięki temu jazda rowerem nigdy nie jest monotonna. zasada mówi, aby wycieczki wydłużać stopniowo i słuchać co mówi nasz organizm.

6. Guma? To nam nie straszne.
Złapać gumę na rowerze można zawsze. Przygotuj się na taką ewentualność i przed wyjazdem na trasę sprawdź, gdzie znajdziesz najbliższe serwisy rowerowe. Oczywiście można mieć ze sobą też zapasową dentkę i potrzebne narzędzia (jeśli rower przewozisz samochodem to masz gdzie je schować), do tego jednak trzeba umieć ją zmienić. Wiedza, gdzie są okoliczne serwisy rowerowe może się przypadać w trakcie awarii i szybko wrócisz na trasę.

7. Bezpieczeństwo na drodze.
Zwłaszcza jeżdżąc po mieście konieczna jest znajomość przepisów ruchu rowerowego. Przed rozpoczęciem wycieczek wato wiedzieć jakie zasady obowiązują na drodze, także tej rowerowej oraz w co, zgodnie z przepisami prawa, musi być wyposażony nasz sprzęt. Można tez zastanowić się nad specjalnym, rowerowym ubezpieczeniem, jak rowerowe OC, NNW. Rowerzyści nie są zobowiązani do dodatkowych ubezpieczeń, jednak jest to dobre rozwiązanie, a dostępne pakiety pozwalają wybrać różne opcje ubezpieczenia.

Jeśli w Twojej głowie również pojawiła się myśl „a może rower?” a motywacja nie odpuszcza, te wskazówki są dla Ciebie. Proste rady, dzięki którym będziesz dobrze przygotowany sprzętowo i przede wszystkim kondycyjnie.
Udanego szusowania miłośnicy dwóch kółek!:)

źródło zdjęć: www.pinterest.com 

0 komentarze :

Prześlij komentarz